پیشنهاد عصر دانش

برای مشاهده بهتر این وبلاگ پیشنهاد می کنیم از مرورگرهای گوگل کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید. برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید

بیشتر بدانید...

اشتراک ایمیلی

اگر مایلید تا مطالب جدید عصر دانش را در ایمیل خود دریافت کنید می توانید از طریق ایمیل مشترک ما شوید. برای این کار روی دکمه زیر کلیک کنید

بیشتر بدانید...

خوراکــ وبلاگــ

با اشتراک از طریق فیدخوان خواهید توانست عصر دانش را از طریق گوگل ریدر دنبال کنید.برای اطلاعات بیشتر و عضویت روی دکمه زیر کلیک کنید

بیشتر بدانید...
نوشته مجید بصیرتی در دوشنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۰ ::: موضوع: آفیس , نرم افزار

چند وقتی هست که چند تا از دوستانم در مورد نحوه چرخاندن یا همان rotate کردن متن در word از من سوال می پرسند. من هم گفتم بد نیست این مطلب را اینجا قرار دهم تا شاید اگر کسی هست که با این مشکل برخورد کرده راه حل آن را بداند.

همانطور که می دانید اگر شما یک shape را در word رسم کنید و درون آن متنی تایپ کنید ، اگر shape مورد نظر را بچرخانید متن درون آن همراه با shape نمی چرخد و ثابت می ماند. البته نکته جالب اینجاست که در پاورپوینت چنین مشکلی وجود ندارد و چرخاندن shape با چرخیدن متن درون آن همراه است. اما در ورد چنین عملی رخ نمی دهد. پس چگونه می توان یک متن را در ورد به اندازه دلخواه چرخش داد؟

برای این کار از تب Insert و از گروه Text روی WordArt کلیک کنید. در پنجره باز شده متنی را که مورد نظرتان است تایپ کنید و روی OK کلیک کنید تا متن در سند درج شود.

چرخاندن متن در ورد

پس از این کار متن درج شده را انتخاب کنید. مشاهده می کنید که تبی به نام Format اضافه می شود. در این تب و در گروه Arrange روی Wrap Text کلیک کرده گزینه square را انتخاب کنید.

چرخاندن متن در ورد

حالا به راحتی می توانید متن مورد نظر را جابه جا کرده و نیز بچرخانید.

چرخاندن متن در ورد

اما شاید بعضی بپرسند که می خواهند این متن درون یک shape باشد و مقدار چرخش این متن و shape نیز باهم یکسان باشند. برای این کار شما ابتدا shape مورد نظر را رسم کنید و سپس WordArtمورد نظر را در shape درج کنید. حالا برای اینکه میزان چرخش WordArt و shape یکسان باشد ابتدا روی WordArt کلیک راست کرده و گزینه Format WordArt… را انتخاب کنید. در پنجره باز شده و در تب Size و در قسمت Rotate میزان چرخش را در کادر مربوط به آن وارد کنید.

پس از این کار روی shape کلیک راست کرده و گزینه Format AutoShape… را انتخاب کنید. مراحل چرخش shape همانند WordArt است. فقط کافیست عددی که اینجا وارد می کنید با عدد وارد شده برای WordArt یکسان باشد.

چرخاندن متن در ورد

در شکل فوق من مقدار چرخش را برای هردو 20 وارد کرده ام.